مقالات

1. مهاربند کمانش تاب (Buckling Restrained Brace)

ساختمان تولید واکسن کرونا

یکی از سیستم‌های نوین در حوزه طراحی ، ساخت ، بهسازی و مقاوم ‌سازی سازه ‌ها که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از مهندسان و کارفرمایان فعال در حوزه صنعت ساختمان قرار گرفته، مهاربند کمانش تاب است که با در نظر گرفتن مزایای متعدد، یک گزینه ایده آل جهت طراحی و ساخت یک سازه ضد زلزله به تعبیر عام و یا به تعبیر فنی، سازه ای تاب آور در برابر زلزله به حساب می آید. در واقع مهاربند های کمانش تاب به دلیل اینکه سختی مناسبی در برابر نیروهای جانبی نظیر زلزله دارند، می‌توانند به عنوان یک سیستم مقاوم جانبی مورد استفاده قرار گیرند. این مزیت سبب شده که BRB از معدود میراگرهایی باشد که به تنهایی قابلیت استفاده در یک قاب مفصلی را دارد. 

2. مزایای ساختمان‌های با قاب مهاربندی شده کمانش‌تاب از منظر قیمت تمام‌شده مطابق با آیین‌نامه‌ اتحادیۀ اروپا (یوروکد)

مجتمع تجاری تفریحی میکامال کیش

در این مقاله به مقایسه سیستم‌ اولیه مقاوم در برابر بارهای جانبی یعنی CBF (قاب‌ ساختمانی با مهاربند همگرا) و سیستم نوین BRBF (قاب‌ ساختمانی با مهاربند کمانش ‌تاب) از جنبه اقتصادی می‌پردازیم. جهت مقایسه قیمت BRB با CBF، بهای تمام‌شدهِ دو سازه فولادی 3 و 7 طبقه با سه گزینه متفاوت مهاربندی بررسی و پیش بینی می‌گردد.

سیستم اول یک قاب مهاربندی ‌شده شامل اعضای قطری خاص موسوم به مهاربند کمانش تاب است که ویژگی آن رفتار متعادل و بسیار شکل‌پذیر است. دومین سیستم نیز یک خرپای قائم معمولی است و طراحی آن به گونه‌ایست که تسلیم مهاربندها در حالت کشش، پیش از تسلیم یا کمانش تیرها و ستون‌های غیرشکل‌پذیر و یا قبل از گسیختگی اتصالات صورت می‌گیرد. در واقع سیستم دوم شامل دو نوع CBF است: یک CBF با شکل‌پذیری بسیار محدود و یک CBF نسبتاً شکل‌پذیر با مهاربند X.

3. مروری بر کاربرد مهاربندهای کمانش ‌تاب در طراحی ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله (پارت اول)

پروژه ساختمان مسکونی آصف (زعفرانیه)

مهاربند کمانش تاب (BRB) به‌عنوان یک المان سازه‌ای مقاوم در برابر زلزله، علاوه بر افزایش مقاومت و سختی، قابلیت جذب انرژی بالایی را نیز برای سازه ایجاد می‌کند. از زمان معرفی مهاربند کمانش ‌تاب در اواخر دهۀ 1980 تا به امروز، پژوهشگران زیادی به مطالعه جوانب مختلف آن پرداخته‌اند و عمدتاً پژوهشگران و متخصصان در ژاپن، ایالات متحده و چین برای پاسخگویی به الزامات سازه‌ای متنوع، انواع مختلف مهاربندهای کمانش ‌تاب را پیشنهاد کرده‌اند. به نحوی که پژوهش‌ها در راستای ساختِ مهاربندهای کمانش ‌تابِ کارآمدتر، سبک‌تر، کم‌هزینه‌تر با ابعاد کوچکتر و نصب آسان‌تر، همچنان ادامه دارد. 

4.مروری بر کاربرد مهاربندهای کمانش ‌تاب در طراحی ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله (پارت دوم)

کارخانه داروسازی آریا

پس از تجاری‌سازی اولین ‌نمونه‌ها در ژاپن، مهاربندهای کمانش ‌تاب به‌سرعت در ساختمان‌های جدید با کاربری‌های متنوع در ایالات متحده، کانادا، چین، ترکیه و نیوزلند مورد استفاده قرار گرفتند. این المان نوآورانه مقاوم در برابر بار جانبی با قابلیت بالای اتلاف انرژی بلافاصله در صنعت ساختمان به‌ویژه در کشورهایی همچون ایالات متحده و چین رواج یافت. در این بخش، کاربردهای مهاربند کمانش ‌تاب به ‌اختصار تشریح شده است.